luni, 3 octombrie 2011

LA MULȚI ANI, BIBLIONET! - ZIUA BIBLIOTECII


Luni, 26 septembrie am sărbătorit, împreună cu prietenii noștri, ”ZIUA BIBLIOTECII” - prilej de bilanț și proiecte. Am fost onorați de prezența d-nei Directoare a Bibliotecii Județene ”Ștefan Bănulescu” Ialomița, ing.Mihaela Racovițeanu,  a d-șoarei Ionela Penciu (fiică a satului nostru) reprezentanta Editurii Viață și Sănătate și a colegelor doamne bibliotecare din Amara, Reviga și Grindu. Oficialitățile locale au fost prezente prin d-na consilier prof. Ristea Ana și d-na consilier înv. Popescu Maria. Le mulțumesc tuturor și nu în ultimul rând celorlalți participanți utilizatori activi ai bibliotecii (cadre didactice, elevi, tineri și adulți) sau utilizatori potențiali: persoane pensionate din localitate.
    După o scurtă incursiune în istoricul bibliotecii, am prezentat bilanțul statistic al activității din primul an de serviciu CIP prin programul Biblionet și concluzia a fost că, deși nu a fost o creștere spectaculoasă a numărului utilizatorilor noi înscriși, a crescut foarte mult frecvența din care o treime reprezintă utilizatorii Biblionet. O altă concluzie a fost aceea că segmentul de populație ”pensionari” nu a fost atras la bibliotecă.
   Pentru a motiva și persoanele vârstnice să utilizeze biblioteca, am inițiat ( la propunerea d-nei înv. Maria Popescu - pensionară) înființarea unui nou serviciu de bibliotecă ”CLUBUL PENSIONARILOR”, serviciu care a fost lansat cu acestă ocazie.
   D-șoara Ionela Penciu a făcut o prezentare de carte achiziționată de la editura pe care o reprezintă, carte din domeniile: sănătate, educație, gastronomie și carte pentru copii.
   Atmosfera a fost destinsă și s-a exprimat dorința de a începe cât mai curând întâlnirile de club (după ce se culeg roadele câmpului). 

joi, 15 septembrie 2011

Club-prima întâlnire după vacanță

Astăzi s-a reînnodat firul întâlnirilor de club întrerupt pe perioada vacanței de vară.

 Nu au fost mulți copii, doar 4 la ora15, dar pe parcurs au mai venit 5 și spre marea mea plăcere au fost mai mulți din clasa I dornici să asculte poveștile citite de colegii lor mai mari.
 

 Cu toate că aveau alte ocupații în timp ce se citea, urechile lor erau ciulite la povești.



Între timp au răsfoit enciclopediile 3D, Cartea animalelor, au colorat și s-au jucat Spider-Man. Când au plecat s-au declarat prieteni fideli ai bibliotecii. Sunteți așteptați mereu, dragi copii!

joi, 8 septembrie 2011

ANIVERSARE CULTURALĂ - ȘTEFAN BĂNULESCU

Ştefan Bănulescu s-a născut la 8 septembrie 1926, în comuna Făcăeni, judeţul Ialomiţa şi s-a stins din viaţă la 25 mai 1998. Romancierului i s-a decernat, în 1997, Premiul naţional pentru literatură.  Printre operele publicate se regăsesc: „Drum în câmpie“, „Iarna bărbaţilor“, ”Cântece de câmpie”, „Cartea Milionarului. Cartea de la Metropolis“.

”Însă ceea ce se cuvine spus dintru început și cu toată convingerea e că Ștefan Bănulescu și-a izvodit singur substanța nuvelelor sale, așa cum singur și-a creat și instrumentele de expresie...” 
                      
                                                               Perpessicius, 1965




                                                                                    Cântec de seară

                                                                Mă-ntorc acasă
                                                                Cu soarele asfințit în cămașă.
                                                                Cu praf dulce între măsele și dinți.
                                                                Și cu oasele fierbinți.
                                                                Mă salt din oasele toate
                                                                Și calc între ziuă și noapte.
                                                                Îmi trece umbra pe lună
                                                                Și-i lasă pe frunte țărână.
                                                                Până la ziua albă
                                                                Îmi răsar stelele între barbă și iarbă.


                                          (din UN REGAT IMAGINAR, Editura Allfa, 1997)

luni, 22 august 2011

La mulți ani, domnule Vasile Poenaru!

22 august 1955 - 22 august 2011

Va trece și vara, și-apoi?

Va trece și vara, și-apoi?
Stelele scot lulele subțiri
Și pufăie fulgi de zăpadă
Peste câmpia-mpietrită-n oftat.
Îți smulgi rădăcinile din vatră,
Le înfigi în urlrtele lupilor,
Îți întorci ochii spre pietre și munți.
Bărăganul
Se răsucește în vara unui nou cuvânt.
Îi simți mugurii, 
Grăunțele,
Înfigându-se-n vânt.


      din vol. ”Ninsori în Bărăgan”, Vasile Poenaru
 

marți, 16 august 2011

Hramul Bisericii ”ADORMIREA MAICII DOMNULUI” Miloșești - 2011


    Și în acest an enoriașii parohiei Miloșești, păstoriți de preacucernicul părinte Ion Sturzoiu, au sărbătorit Hramul Bisericii ”Adormirea Maicii Domnului”. 
    Într-un climat de liniște și bună înțelegere, creștinii s-au rugat și au pregătit toate cele necesare agapei creștine.

vineri, 5 august 2011

ANIVERSARE CULTURALĂ

Marin Preda

 

 romancier, nuvelist, jurnalist român, vicepreşedinte al Uniunii Scriitorilor şi membru corespondent al Academiei Române
Evenimente biografice

5 august 1922 - s-a născut la Siliștea - Gumești,

 în jud. Teleorman
21 februarie 1972 - a publicat cartea "Marele singuratic"
(roman distins cu Premiul Uniunii Scriitorilor)
1975 - a publicat cartea "Delirul"
1977 - a publicat cartea "Viața ca o pradă"

(distins cu Premiul Uniunii Scriitorilor)
1980 - a publicat cartea "Cel mai iubit dintre pământeni"
(ultimul roman)
16 mai 1980 - a murit la Mogoșoaia, în jud. Ilfov
(în condiţii stranii, sufocat cu o pernă)