joi, 25 aprilie 2013

Cercul de abilităţi "Astăzi sunt artist"

Album foto

    La sugestia Simonei Dinu, o mămică voluntară cu reale abilităţi artistice, s-a înfiinţat în biblioteca noastră un cerc de abilităţi pe care l-am denumit "Astăzi sunt artist" şi care a debutat la data de 7 februarie 2013. Cercul a debutat cu 15 membri, copii cu vârste cuprinse între 7 şi 9 ani cu întâlniri o dată pe săptămână, joia de la ora15 la ora 16,30. Pe parcursul activităţilor Simona i-a identificat pe copiii cu abilităţi la desen şi a hotărât formarea unei grupe speciale pentru exersarea acestor abilităţi iar cu ceilalţi copii şi-a programat activităţi de mişcare ( exerciţii cardio, jocuri sportive, dansuri). Astfel cercul s-a extins la două grupe cu activităţi joia şi vinerea numărând în prezent 28 de membri.

  Cine este Simona? La 37 de ani, mămică  a trei copii, Simona s-a oferit voluntar să antreneze copiii, câteva ore pe săptămână, în activităţi recreative. Este merceolog de meserie dar Dumnezeu a înzestrat-o cu o fire artistică şi mai ales cu multă umanitate. Este şi preşedinta subfilialei de Crucea Roşie Miloşeşti implicându-se în viaţa comunităţii acolo unde la nevoile oamenilor "de jos" nu se gândesc prea mulţi. Pentru Simona voluntariatul este ceva firesc; redau în continuare o parte din autobiografia ei:
     "În anul 2000 am plecat în Italia la muncă. Pentru mine Italia a fost o experienţă de viaţă foarte compexă deoarece după 1 an de muncă ca şi baby-siter am fost internată de urgenţă în spital deoarece o tumoră pusese stăpânire pe măruntaiele mele. Tumora a fost extrasă şi am început o serie de citostatice pentru că nu se ştia, până la finalizarea analizelor, însuşirile acelei tumori. La 25 de ani, singură, cu frica morţii, am încercat să fac ceva pentru alţii dacă pentru mine nu mai era nimic de făcut: am făcut voluntariat pentru spitalul în care eram, ajutând femei românce şi moldovence să îşi rezolve problemele de sănătate şi cele legale. Am fost alături de 17 copii în momentul în care s-au născut, ajutându-le mamele să înţeleagă ce le cerea medicul sau asistentele. Din fericire pentru mine, rezultatele biopsiei au arătat că tumora a fost benignă şi atunci viaţa mea a căpătat alt sens. La spitalul Gemelli din Roma am rămas ca voluntar 1 an şi 7 luni. Întorcându-mă în ţară am pus un nou început vieţii mele încercând să nu trec nepăsătoare pe lângă durerile celor din jur ..."
   "De mică mi-a plăcut frumosul, desenul în special şi de aceea m-am oferit a începe activităţi extraşcolare cu copiii din sat având la dispoziţie biblioteca şi toate dotările ei. Sper, ca măcar unul din copiii pe care îi avem în cercul "Astăzi sunt artist", să îndrăgească desenul şi celelalte activităţi care vor fi făcute, să le deschidă ochişorii către artă, să înveţe să deosebească arta de kitsch." 

Mult succes şi viaţă cât mai lungă acestei iniţiative!
Mulţumim Simona!

luni, 8 aprilie 2013

Săptămâna altfel 2013

Album foto

   O serie de activităţi frumoase şi instructive în această "săptămână altfel".

De Buna Vestire cu cls. a IV-a

Album foto

   O activitate deosebit de frumoasă a fost susţinută de elevii clasei a IV-a, sub îndrumarea drei înv. Luminiţa Petrescu în ziua de Buna Vestire, dedicată tuturor femeilor creştine care au participat la Sf. Liturghie în Biserica "Adormirea Maicii Domnului" din localitate, preot paroh părintele Ion Sturzoiu.

duminică, 24 martie 2013

Am încheiat campania Hai pe Net!2013

Album foto

   Am ilustrat prin fotografii activităţile derulate în bibliotecă în vederea susţinerii campaniei Hai pe Net! 2013

marți, 19 martie 2013

Hai pe net 2013 - prima zi

Album foto



Biblioteca  ”Nedelcu Lixeanu”Miloşeşti  este partener local al Campaniei Hai pe net! ediţia 2013

 Hai pe net! este o campanie de incluziune digitală, iniţiată la nivel European de către organizaţia Telecentre-Europe, organizaţie care reprezintă 37 de reţele locale de organizaţii din 27 de ţări europene. Campania se derulează în perioada 18 – 24 martie 2013 în aproximativ 10.000 de telecentre - biblioteci publice, ONG-uri, şcoli şi organizaţii educaţionale, amplasate atât în mediul rural cât şi în mediul urban. La nivel european campania poartă denumirea de „ Get on line Week” şi este susţinută de către Alianţa Get on line Week – un grup format din Accenture, Lyberty Global şi Microsoft. Campania îşi propune să aducă online 10 000 de utilizatori noi, oameni care fie nu au folosit niciodată internetul, fie oameni care învaţă să folosească e-servicii noi (ex. cumpărături sau plăţi online, cursuri de formare profesională online, participare în comunităţi sociale virtuale, etc.) precum şi pe implicarea tinerilor în activităţi care se vor baza pe cunoştinţele lor de a utiliza tehnologia şi internetul cu scopul de a creşte şansele lor de angajare pe piaţa muncii prin dobândirea de competenţe TIC cât mai bune.

În România, campania denumită generic Hai pe net! este coordonată de Fundaţia EOS în parteneriat cu ANBPR – Asociaţia Naţională a Bibliotecarilor şi Bibliotecilor publice din România (www.anbpr.org.ro). Pe parcursul derulării campaniei, biblioteca noastră pune la dispoziţia publicului 4 de calculatoare de ultima generaţie  conectate la internet, ca puncte de acces la cele trei grupuri ţintă:
  •   PRIMUL CLIC - persoane care se află prima dată online
  •   BUNICI PE INTERNET- tineri și seniori în activități inter-generaționale
  •   CĂTRE UN LOC DE MUNCĂ – responsabilizarea tinerilor pentru dobândirea unor competențe TIC cât mai bune în vederea creșterii șanselor de angajare pe piața muncii.
         Fiind un proiect care se desfăşoară simultan în mai multe ţări din Europa, dorim să încurajăm navigatorii români care doresc să susţină mesajul Hai pe net! să acceseze site-ul www.eos.ro, dovedind astfel că au fost online în săptămâna 18 - 24 martie, în cadrul campaniei Hai pe net! Toate hit-urile (înscrierile) vor fi contorizate în timp real de o aplicaţie specială - (counter-ul campaniei care include un mini chestionar online). Acest lucru va fi făcut în mod simultan de către toate celelalte ţări participante, iar noi ne dorim să fim din nou printre primii în Europa.
         Vă aşteptăm la Biblioteca  „Nedelcu Lixeanu” Miloşeşti!
sau          www.eos.ro   

vineri, 1 martie 2013

Prin poveştile cu (lui) Nică

Album foto
   Bine trebuie să-i fie sufletului marelui povestitor Ion Creangă când generație după generație de copii sunt încântați de poveștile scrise de el.
   Astăzi copiii clasei întâi au (re)aflat că Ion Creangă s-a născut acum 174 de ani, de mărțișor, într-o familie de moldoveni și că multe dintre poveștile îndrăgite de ei au fost scrise de el. S-au relaxat vizionând filmul ”Amintiri din copilărie” pe care l-au comentat și dublat cu amintirile proprii. Cei care s-au exprimat că nu cunosc unele povești scrise de Ion Creangă (dintre cele specifice vârstei lor) au fost invitați după amiază la o audiție în lectura bibliotecarei.

miercuri, 13 februarie 2013

Bine ne-am (re)găsit în 2013!

    Cu multă recunoştinţă mulţumesc tuturor celor care au ales, în anul 2012, biblioteca drept spaţiu de informare şi recreere felicitându-i pentru alegerea făcută.
     În anul care s-a încheiat s-au înregistrat 8596 vizite, atât direct cât şi virtual, fiind accesate 10632 servicii de bibliotecă (împrumut la domiciliu, lectură în bibliotecă, calculatoare, ludotecă, biblionet, scanare, imprimare, multiplicare, referinţe şi informaţii, rezervări de titluri, blog, activităţi şi expoziţii).
      Reuşita unor activităţi deosebite a fost posibilă datorită colaboratorilor bibliotecii care au contribuit la obţinerea unor rezultate remarcabile: participarea şi obţinerea locului I în campania Hai pe Net 2012!(foarte activ voluntarul înv. Dan Trică); lansarea cărţii dlui Vasile Poenaru 101 POEME (cu sponsorizarea Primăriei Miloşeşti); prezenţa poveştii bibliotecii noastre în cartea "Căutătorii de poveşti", toate acestea în colaborare şi sub îndrumarea Bibliotecii Judeţene Ialomiţa. Un partener statornic al bibliotecii a fost colectivul de cadre didactice al Şcolii Profesionale Miloşeşti care au însoţit şi au îndrumat elevii spre activităţile extraşcolare desfăşurate în bibliotecă.
   Vă doresc tuturor un an 2013 binecuvântat!